C H A R A K T E R Y S T Y K A     E N E R G E T Y C Z N A

Świadectwa charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny)
Zgodnie z nowymi przepisami, właściciel, najemca, zarządca lub osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu zapewnia sporządzenie świadectwa energetycznego dla budynku lub jego części tylko w przypadku jego sprzedaży, zbycia lub najmu.Obowiązek ten nie będzie dotyczył już osób budujących nowy dom na własny użytek.Świadectwa nie są wymagane także dla budynków przeznaczonych do mieszkania nie dłużej niż 4 miesiące w roku oraz domów wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m². Wystawione świadectwa pozostaną ważne przez dekadę. Wcześniejsze odnowienie będzie konieczne, jeżeli przeprowadzone zostaną roboty budowlano-instalacyjne mające wpływ na zmianę charakterystyki energetycznej budynku. 


Projektowana charakterystyka energetyczna
Tak jak to było do tej pory, do uzyskania pozwolenia na budowę lub rozbudowę nadal wymagana jest projektowana charakterystyka energetyczna (w projekcie) informująca o potencjalnym zużyciu energii przez dom. Dzięki temu właściciel nadal będzie miał możliwość prawie bezkosztowego naniesienia zmian poprawiających parametry energetyczne domu, jeszcze na etapie jego projektowania.
         
Świadectwa charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny)   -   dotyczy gotowych budynków i mieszkań.



Projektowana charakterystyka energetyczna budynku.   -   opracowania niezbędne do projektu w sytuacji ubiegania się o pozwolenie na budowę, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. 


Analiza możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych
systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło             -      opracowania niezbędne do projektu w sytuacji ubiegania się o pozwolenie na budowę, zgodnie z  rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i  formy projektu budowlanego. Analiza polega na wyznaczeniu rocznego zapotrzebowania na energię  użytkową do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia a następnie wyboru dwóch alternatywnych systemów zaopatrzenia w energię - konwencjonalnego raz wysokoefektywnego, jak przykład źródeł odnawialnych, kogeneracji, użycia pompy ciepła itp. Ponadto w opracowaniu zawarte są obliczenia optymalizacyjno-porównawcze dla wybranych systemów zaopatrzenia w energię.


Doradztwo energetyczne       - jak parametry przegród - ściany, podłoga, strop, dach, okna, drzwi, wpłyną na realny koszty ogrzewania budynku i jakie będą faktyczne koszty ogrzewania . 
Centralny rejestr.
Minister Infrastruktury i Rozwoju prowadzi centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, który obejmie wykazy: świadectw, osób uprawnionych do ich sporządzania, protokołów z przeglądów systemów grzewczych i klimatyzacyjnych i osób uprawnionych do ich prowadzenia oraz wykaz niektórych budynków publicznych. Rejestr służy do weryfikacji świadectw i protokołów z kontroli okresowych (około 250 losowo wybranych świadectw rocznie), a także usprawni wyszukiwanie osób posiadających uprawnienia do wydawania świadectw energetycznych.
Kreator stron www - szybka strona internetowa